Pokazywałem, jak byłem mały, a teraz się wstydzę

Bezkształtny twór ameboidalny składający się z piętnastu członków, czyli pokazywałem, jak byłem mały, a teraz się wstydzę

Grupa STRUPEK Brand New Art. wystawa inaugurująca korporację artworld™

Mateusz Okoński, Aleksandra Lewandowska, Barbara Strykowska, Marta Sala, Dominika Szczałba, Irenka Kalicka, Marcin Jedlikowski Mariusz Aleksandra Wojciechowska, Kornel Janczy, Krzysztof Mężyk, Mikołaj Małek, Janek Płatek, Agnieszka Szewczuk Mleczarnia Dobra, Alena Trafimava, Kasia Sala.





Projekt oddaje najdobitniej charakter grupy STRUPEK zawarty w tytule pracy. Grupa jako bezkształtny ameboidalny twór o 15 członkach jest protestem wobec sterylnych norm korporacji sztuki. Ta gra słów jest niczym innym jak decentracją ściśle Freudowską. Bezkształtność i transparentność to synonimy kolektywu indywidualistów - twórców, którzy połączyli swe siły w walce o niezależność i autentyczność sztuki. Bój ten ma podłoże czysto idealistyczne i nie jest skierowany na tworzenie skomplikowanych układów.



Wystawa „Brand New Art” stała się dla artystów STRUPKA pretekstem do podsumowania dotychczasowej drogi, która upływa dość prozaicznie, po mimo narastającego do koła niego patosu sztuki. Przyjaźń, normalność, bezpretensjonalność stając w opozycji do korporacyjnej estetyki staje się soczewką, przez którą STRUPEK patrzy na środowisko kulturo - twórcze.

Bezkształtny twór ameboidalny składający się z 15 członków to animalizacja obecnego kształtu STRUPKA - grupa mutuje poddając się krytyce upływającego czasu.

Instalacja daje możliwość odbiorcy do wniknięcia w prozaiczny świat sztuki, wyjęty ze złotych ram i to w przestrzeni mocno kontrastującej biura korporacji.

Podtytuł „Pokazywałem jak byłem mały a teraz się wstydzę” odnosi się z kolei do skleconej na szybko publikacji przestawiającej zbiór maili – dokumentacji pracy Grupy STRUPEK. Jest ona próbą odnalezienia się niezależnych artystów STRUPKA w korporacyjnej rzeczywistości. Dopasowaną do dydaktycznego i uporządkowanego zbioru danych, możliwością wglądu w międzynarodową działalność sieci galerii mikroart 1:10 oraz projektów grupy.